Kevés vonzóbb téma van manapság a jövendőmondók és modern delphoi jósok köreiben, mint az amerikai dollár hamarosan várható összeomlása, kulcsvaluta szerepének elvesztése. Ez a több évtizede újra és újra várt és jövendölt esemény, mely eddig sem következett be és véleményem szerint még sokáig nem is fog bekövetkezni, noha a dollár évtizedes távlatban zajló tartós gyengülését a történelem és a makroökonómia is megindokolja. Még a professzionális elemzők és közgazdászok írásaiban, nyilatkozataiban is gyakran előfordul a téma meglehetősen felszínes, ugyanakkor bombasztikusan izgalmas kezelése. Ráadásul a legtöbb esetben keverednek a rövidtávú (monetáris politika lépései és változásai, költségvetési és fizetési mérleg helyzet, vagy éppen a konjunktúra alakulása) és a hosszú távú, évtizedekben mérhető folyamatok (az USA világhatalmi és - gazdasági helyzetének változása és ennek hatása az amerikai fizetőeszközre és világgazdasági szerepére, értékelésére).
Az írás szerzője Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke.
A németek nem gazdagok, sőt, szegényebbek, mint a lengyelek vagy a görögök. A valószínűleg sokakat meglepő tény hátterében egy újabb meglepő tény áll: a német gazdaság lemaradt, szerkezete elavult, az ezt fenntartó német gazdaságpolitika pedig egész Európa számára súlyos következményekkel, áldozatokkal jár. De a német háztartások is áldozatok – részben emiatt kényszerülnek ugyanis arra, hogy a nullkamat világában egyre kevesebb hozamot és értéket képviselő pénzben tartsák megtakarításaikat. Ideje egy kicsit másképp (is) gondolkodni a német gazdaságról.
Politikailag elképzelhető olyan forgatókönyv, hogy reális veszély legyen Magyarország kilépése az Európai Unióból, azonban gazdaságilag-társadalmilag annyira integrálódtunk a kontinensbe, hogy ezek a szálak eltéphetetlenek – mondta a Portfolionak adott interjújában Jaksity György. A Concorde Értékpapír Zrt. elnöke szerint húsz év múlva talán már nem emlegetik velünk egy mondatban a lehetséges államcsődöt, de eurónk lehet, hogy még akkor sem lesz.
Az egészségügyben minden szempontból egyértelmű a hátrányunk, tragikus a helyzet - fejtette ki a 24.hu-nak adott interjújában Jaksity György, a Concorde igazgatósának elnöke, aki a magyar gazdaság általános jellemzőiről is beszélt.
Ahelyett, hogy fizetünk a nőknek a szülésért, részben inkább a magyar halálozási rátát nagyon megnövelő problémát kellene kezelni - véli Jaksity György.
Kinek a felelőssége, hogy évtizedekig nem derült fény százmilliárdos csalásokra az egyol legszigorúbban ellenőrzött ágazatban? Mit tehet a felügyelet és a szakma a csalók kiszűrésére? És hova vezethet a túlzott állami terjeszkedés a pénzpiacokon? Ezekről kérdezte a Magyar Narancs Jaksity Györgyöt, a Concorde Zrt. igazgatóságának elnökét.
Erőteljesen gyengült a forint az elmúlt négy évben, ami ráadásul magyar specifikus jelenségnek tudható be. A piac nem fog meglepődni, ha a Fidesz újra nyer és azt árazza, hogy folytatódik az eddig látott gazdaságpolitika, aminek keretében - ha a külső környezet miatt romlik a költségvetés helyzete - újabb terheket varrhatnak a vállalatok nyakába. Eleve érdemes volt kerülni a forint eszközöket, de a kamatcsökkentési ciklus óta radikális átcsoportosítást javasoltak ügyfeleiknek - mondta el a Portfolio.hu kérdéseire válaszolva Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke.
Bár hosszú utat tett meg, Magyarország még mindig sérülékeny ország. A fordulathoz kiszámíthatóságra, az üzleti kezdeményezésekbe vetett bizalomra volna szükség a gazdaságpolitika részéről - vélték a Portfolio.hu mai, Forint 2014 Konferenciája 2. panelbeszélgetésének közgazdász résztvevői.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Felcsillant a reménysugár.
Jól bírják a feltörekvő devizák az első Trump-döntéseket.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.